BACKUP Zašto su kopije od izuzetnog značaja?

 

Da li se sećate flopy diskova?

krajem osamdesetih i početkom devedesetih, svi smo morali da čuvamo dokumentaciju na disketama. Koliko je nekada samo trajalo to snimanje! Naročito kada je već bila skoro puna pa neki dokument nije mogao da stane. Onda smo sve to čuvali u kutijama obeleženo nalepnicama. I tada, kao i sada, osnovno je bilo SNIMI ili kako bi rekli administratori – uradi backup!

Sada ne samo da imamo dosta mesta na računarima i telefonima, već su tu i eksterni hard diskovi ali i cloud opcije čuvanja.

Verovatno svaki put kada pomislite na ono što se zove sigurnosna kopija, pomislite na reč “neprocenjivo”. To je posao koji traje samo nekoliko minuta, ali može uštedeti mnogo vremena i truda, a pre svega brige. Uglavnom možemo podesiti sigurnosnu kopiju kao automatski zadatak koji će se svakodnevno čuvati na sigurnom mestu. I nema brige!

Statistike navode sledeće podatke, čisto da imate u vidu ukoliko vas navedeno nije ubedilo:

  • 93% kompanija koje su izgubile svoje podatke 10 ili više dana podnelo je zahtev za bankrot u roku od jedne godine od nesreće.
  • 70% svih kompanija pogođenih velikim požarom izgubi pristup serverima odnosno podacima, prestaje sa radom u roku od pet godina, od čega 30% u roku od jedne godine.
  • 7 od 10 malih preduzeća koja dožive značajan gubitak podataka prestaju sa radom u roku od jedne godine.

Ovo su samo neke brojke ali dobro pokazuju da je pravljenje rezervnih kopija razumna poslovna odluka.

Kompanije se ne baš često odlučuju za uslugu sigurnosnih kopija, iako je to proces koji je bitan za kontinuitet poslovanja. Rezervna kopija se često tretira kao osiguranje, zaboravite dok vam ne zatreba. Korišćenje cloud usluga pruža veću sigurnost podataka nego na lokalnim serverima. Cloud usluge nam pomažu da sarađujemo i povezujemo se bez obzira na to gde radimo. Ali, da li samo zato što stalno stvaramo podatke to znači da imamo potpunu kontrolu nad njima? Naravno da ne!

Svima nama se dešava nešto od dole navedenog.

  • Nenamerno obrišemo sve e-mailove.
  • Obrišemo podatke bivšeg zaposlenog a da ih nismo preneli na neku drugu lokaciju.
  • zakačimo virus koji se prenese na druge lokalne računare.
  • Kvar na računaru na kome se nalaze podaci koje nismo preneli u cloud.
  • Nepogoda.
  • Krađa.

Koliko bi vremena trebalo da se oporave svi vaši podaci i ponovo uspostavi poslovanje ako se dogodi jedan od ovih navedenih scenarija? I po kojoj ceni?

Ako izgubite nekoliko minuta rada ili izbrišete nebitne datoteke, posledice nisu katastrofalne. Ali ako izgubimo svu dokumentaciju kompanije i kupaca?

Većina se zbog ovoga ne brine, jer im ne pada na pamet da bi se takav scenario mogao dogoditi. Mnogi nisu svesni ozbiljnosti ovog problema jer ne vide vrednost u digitalnim podacima i u zaštiti podataka, posebno po njima nepotrebnih troškova, kao što je iznajmljivanje serverskog prostora na udaljenoj lokaciji. Činjenica je da digitalni podaci takođe koštaju. Njihova vrednost može se proceniti izračunavanjem koliko bi koštalo da se svi izgubljeni podaci moraju ponovo unositi. Možete li da zamislite koliko bi vam vremena trebalo da ponovo unesete sve podatke, pod uslovom da ih uopšte i možemo oporaviti.

Sigurnosna kopija u Cloudu omogućava kompaniji da pošalje kopiju svih podataka u cloud na udaljenu lokaciju, gde je zaštićena od potencijalnih katastrofa i odakle se može povratiti ako su lokalni podaci ugroženi kako bi se osigurao kontinuitet poslovanja. Mnoge kompanije moraju osigurati podatke u oblaku kako bi ispunile industrijske standarde ili propise.